Logo Kobry Kladno
Čech Akademy Black Belt
O Nás
karate
Karate
kickbox
Kickbox
Allkampf-jitsu SDS
Sebeobrana SDS
Brazilské jiu-jitsu
Jiu-Jitsu
karate
Workout
RSS kanál pro stránky KobraKladno.cz Kobra Kladno na Facebooku
Login:
Heslo:
Přihlásit se trvale na tomto počítači
  • Přihlásit
info

 HISTORIE

Vznik KOBRY KLADNO se datuje do roku 1985.

Na Kladně byl založen druhý oddíl karate

 

                 ing. Pavlem Čechem                  a            ing. Jaroslavem Hrubanem

       

      První kladenský oddíl již fungoval pod Spartou doly, kde oba začínali pod vedením ing. Josefa

Šarapatky a odborným dohledem MUDr. Lubomíra Juklíka.

 

 

       Josef byl vynikající závodník, skvělý trenér a výborný kamarád. S velkou trpělivostí budoval závodní družstvo, které v té době bylo jedno z nejlepších ve Středočeském kraji.

   Lubomír byl představitelem nekompromisního kumiťáka, který po svěřencích, krom specifik karate, požadoval odvahu při zápase a vysokou  

hranici bolestivosti.

Ne každý byl schopen pod ním cvičit. Byly to v podstatě začátky kickboxu.    

 

* * *

                         Zdeněk Sekret při ukázce kata

  Velkým přínosem pro rozvoj nového oddílu byla spolupráce se Zdeňkem Sekretem, v té době držitelem 2. Danu,

 

který byl členem reprezentace. Jeho tvrdě vedené, výborně koncipované tréninky, brzy přinesly ovoce.

   Zvláště Zdeňkova výuka kumite byla založena nejen na perfektním zvládnutí kombinací technik, ale též na nekompromisním posilovacím tréninku, zaměřeném na výbušnost a tvrdost.                     

 

   V 80. letech se do oddílu přijímali zájemci jen od 15 let.  A tak náročné tréninky byly standart. Je pravda, že po měsíci cvičení hodně lidí odpadlo. Po třech měsících cvičilo už jen 15%, tedy kolem 10 lidí. Z pohledu dneška to bylo velice náročné, skoro jako výběr do státní reprezentace nebo ke speciálním jednotkám. Nicméně dobrá úroveň stávajících karatistů se jen mohla raketově zlepšovat. To se projevilo ziskem mnoha medailí a vysokou technickou úrovní členů.

 

   Podstatnější pro trenéry Pavla a Jardu v rozvoji karate však bylo, že se od Zdeňka naučili správně vnímat katy a pilovat jejich aplikace - EMBU. Celkově jim přiblížil karate i z jeho tradice. V té době zde nebyla o karate žádná obsáhlejší literatura. Oba si také rychle osvojili jeho skvělý přístup k Tameši-Wari – utužování těla a zvyšování koncentrace pomocí tréninku pro přerážecí techniky.

 

 

 

   Kobra však brzy ukončila spolupráci s ing. Hrubanem. Pavel Čech měl jiné představy o naplňování morálních zásad některých členů a také se chtěl věnovat dalšímu vývoji budosportů na Kladně podle svých představ.

S ambicemi založil další oddíly - Sebeobranu Karate-freestyle. V roce 1991 oddíl Fullcontactu a oddíl Aikido. To již Kobra působila jako Akademie bojových umění.

 

   Oddíl Fullcontactu vznikl v souvislosti se získáním instruktorského oprávnění Pavla Čecha- splnění náročných zkoušek na mezinárodních seminářích - udělení mistrovských stupňů v kickboxu, jiu-jitsu a karate a současné splnění vysoce náročných psychologických a fyzických testů, které získal v rámci výcviku instruktorů pro bezpečnostní složky.  

Též si chtěl udržet kickboxerskou kondici a také - přece jen mu to nedalo - aby se nepodělil o své zkušenosti a v tomto tvrdém sportu vychoval své následovníky.

 

   Protiváhou mu byl trénink Aikido. V tomto bojovém umění se žáci již od začátku věnují studiu využití síly a energie protivníka. Pohyb vychází z principů uplatnění malých a velkých kruhů a „vypadá jako měkká forma“ boje. Při jednom instruktorském semináři ve Francii se seznámil s Aikijutsu a začal se mu intenzivně věnovat.

 foto účastníků jedné z Letních škol Aikido na Moravě

   Znalosti pro Aikijutsu si Pavel prohluboval na trénincích aikido v Praze, kde navštěvoval svého učitele a později i kamaráda Mirka Kodyma v jeho oddíle Aikido Kenkyukai Praha.

Pod jeho vlivem absolvoval pravidelné semináře u mistrů Masatomiho Ikedy a Daniela Vettera. Pavel se v roce 1993 stal spoluzakladatelem České asociace Aikido. Úzká spolupráce s Mirkem přinesla velký rozvoj Aikido v Kladně.

 

 

 

   Pavel Čech se zajímal i o další formy sebeobrany, které by byly uceleně shrnuty do jednotného systému a byly vhodné pro civilní sektor. Tuto školu našel v Chomutově u ing. Martina Matouše. Po několika letech získal licenci pro provozování sportovní sebeobrany All Kampf Jitsu - evropský styl Jiu-Jitsu. Ten byl vytvořen v Německu 1968 Jakobem Beckem, pro výcvik policie a bezpečnostních složek. A tak oddíl sebeobrany přešel pod tuto organizaci s názvem – AKJ Kobra Kladno.

 

 

 

 

   V roce 1999 předává P. Čech oddíl Aikido svým instruktorům (z důvodu pracovních výcvikových seminářů a častých zahraničních cest). Bohužel, ti nevyužili šance praktikovat toto zajímavé bojové umění a rozvíjet je. Během necelého roku jej dovedli tzv. „cugrunt“ - tedy k totální destrukci. A oddíl byl zrušen.

 

 

 

   Další zajímavé setkání s bojovým uměním měl Pavel v roce 1997. Pod vedením ing.Václava Lišky se začal věnovat čínskému zdravotnímu cvičení Tai-Či-Čuan. V současné době tento styl cvičí jen s uzavřenou skupinou příznivců.

 

 

 

   V roce 2007 byl ustanoven oddíl Jiu-Jitsu, ve kterém se převážně trénuje ve stylu Brazilského Jitsu( - velký vliv na rychlý rozvoj tohoto oddílu má také Aleš Hrách aMíra Polák -). Kořeny jsou zde již od roku 1998, kdy se trénoval Fighting a Grappling v rámci hodin Karate a Allkampf-Jitsu. Ale až od roku 2008 se tomuto zápasu v Kobře věnují podle mezinárodních pravidel. Výuka trenérů probíhá u Robina Gracieho, hlavního instruktora pro Evropu.

V rámci Jiu-Jitsu navštěvují trenéři Kobry semináře Systemy – ruská bojová škola.

A zatím poslední oddíl pod Kobrou je Judo, založené v roce 2011.

 

 

 

   Za éru rozvoje Kobry dosáhli její cvičenci velmi výrazných úspěchů. Jak v oblasti technického rozvoje – získání mistrovských pásů, tak jako závodníci. Jsou mezi nimi mistři republiky, mistři a vicemistři Evropy a účastníci světových šampionátů – v Karate, Fullcontactu, Lightcontactu, Fightingu Freestylu, Jiu-Jitsu a Brazil-Jitsu.

 

Učitelé bojových umění u kterých zakladatel Kobry studoval.

U některých ještě studuje nebo se stal jejich spolupracovníkem.

 

ing. Josef Šarapatka

MUDr. L. Juklík

ing. Josef Zvěřina

Zdeněk Sekret

ing. Soebajo Rachmy

ing. Karel Strnad

Hideo Ochi

Kurt Durewall

Miroslav Kodym

Masatomi Ikeda

Daniel Vetter

ing. Václav Liška

Takeji Ogawa


© 2010 Kobra Kladno | design & code Tivvit