Seminář u senseie Hitoshi Kasuyi, 9. DAN Shotokan.
V závěru roku 2024 jsem se v Praze zúčastnil velice zajímavého (po mnoha letech) karate semináře s japonským mistrem Kasuyou.
Seminář byl dobře připravený ze strany oddílu PSK OLYMP Praha.
Mistr sám techniky a kombinace předváděl a zdůrazňoval dodržování detailů pohybu. Jednotlivá témata semináře jako základní techniky nebo cvičení kata se prolínalo s kumite a sebeobranou. Vyžadoval soustředění a kvalitu prováděných technik. Tenhle přístup výuky je v karate velice důležitý a pro mne nejlepší. Nutno říct, že ty techniky na seminářích jsou si hodně podobné, ale rozdílný je ten přístup - tedy kdo a jak vás to učí. U mistra Kasuyi to bylo na 100 procent. Zvláště mne zaujaly ukázky pohybů cvičených v kata v aplikacích sebeobrany.
V českém karate je dnes mnoho „černých pásů“. Ale úroveň jejich myšlení je často egoistická. „Proč bych se měl u někoho dále vzdělávat? Vždyť já to znám dopodrobna.“
A to je v karate, podle mne, nepřípustné. Stále je nutné studovat a pokud možno i u několika vrcholových mistrů.
Tato akce mě jen utvrdila o našem karatistickém stavu. Na setkání s japonským mistrem přišlo opravdu málo „černých pásů“ Kdepak byly ty "špičky" českého karate?!
Sensei Kasuya, narozen v roce 1948, je žákem mistrů Nakayamy a Kanazawy. Jako jeden z nejlepších byl zařazen do reprezentačního týmu JKA.
V současné době působí jako hlavní instruktor ve své organizaci World Shotokan Karate Federation (WSKF), kterou založil v roce 1990.
Jeho závodní dráha byla dlouhá a úspěšná, přesto se o závodní výuku neopírá, ale vrací se ke kořenům tradičního karate.
Jeho výuka je zaměřena na technickou stránku se silným zaměřením na jednoduchosti pohybů a tedy maximální funkčnosti prováděných technik.
K tomu využívá současných biochemických poznatků pro tělesný rozvoj osobnosti.
Tento přístup je také u senseie Takeji Ogawy, ke kterému z našeho spolku Kobra Kladno, jezdíme již téměř třicet let. Aleš Hrách